Putuj!






Aj cesta dlhá 1000 míľ začína prvým krokom

Lao-c'  čínsky filozof 6. st. pred n. l.

Camino de Santiago


Svätojakubská cesta, alebo ak chcete púť do Santiaga de Compostela, je asi najslávnejšia pútnická cesta v Európe. V skutočnosti nejde o jednu, ale o množstvo ciest z rôznych kútov Európy. Tie smerujú do katedrály v Santiagu de Compostela,  k hrobu sv. Jakuba. Práve sem, už viac ako 1000 rokov prichádzajú pútnici z celého sveta. Toto miesto je pre kresťanský svet tretie najdôležitejšie na zemi, hneď po Jeruzaleme a Ríme. Cesta do Santiaga bola v minulosti pre mnohých pútnikov prejavom ich  viery, zbožnosti a prostriedkom pre očistenie od hriechov. Dnes sa na túto cestu vydávajú ľudia okrem viery aj z iných, najrôznejších dôvodov. Pre niekoho absolvovanie cesty znamená vykročenie z komfortnej zóny, pre iného športový výkon. Dôvodom prečo ísť je ale omnoho viac. Môžete spoznávať krajinu, jej obyvateľov, jedlá, zvyky,  či kultúrne pamiatky, z ktorých mnohé sú zapísané v zozname UNESCO. To všetko tu nájdete. Camino však znamená  ešte viac. Stretnete tu rozmanitú zmes  ľudí z rôznych krajín, ktorých sem priviedli rôzne dôvody a presvedčenia. To všetko vás obohatí a privedie k novým priateľstvám a zážitkom. 

Na konci cesty ale zistíte,  že ste napokon najlepšie spoznali seba samého. Zistíte, ako táto cesta pomohla vášmu telu, očistila vašu myseľ aj dušu. Od tohoto dňa, sa váš svet navždy zmení

CAMINO 

del Norte 2024

30. september - 15. október 2024


Posledné dve 

voľné miesta

uzávierka prihlášok do 15. 8. 2024

Kto sú pútnici?

Pútnikom sa môže stať skoro každý. To, čo na to potrebujete, je len vôľa putovať. Na ceste stretnete mladých, ľudí v strednom veku aj seniorov nad 80 rokov. Najčastejšie to ale budú starší ľudia, ktorí dosiahli hranicu dôchodkového veku. Prvým predpokladom dlhého putovania je totiž, mať čas, a ten ľudia v aktívnom veku nemajú na rozdávanie. Napriek tomu na ceste stretnete aj rodiny s malými deťmi, či pútnikov s ich štvornohými kamarátmi. Budú tam študenti, právnici, lekári, kňazi, učiteľky, robotníci aj umelci. Bohatí aj chudobní. A všetci budú na tom rovnako ako vy. Budú musieť prejsť tie isté kilometre, v rovnakom počasí a na konci dňa budete zdielať spoločnú spálňu. Na púť sa nemusíte špeciálne pripravovať a trénovať. Je to "len" o kráčaní. Púť nie sú preteky, kto bude v cieli prvý.  Z putovania máte mať radosť, nie stres. Na ceste je každý sám za seba, ako si ju nastavíte, takú ju budete mať. Sami zistíte, že prvé dni to bude o svalovke a otlakoch, no približne po týždni, až 10 dňoch sa niečo prelomí, vy to rozchodíte a začnete si cestu naozaj užívať. Aj preto sme presvedčení, že čím dlhšia bude vaša cesta, tým viac si ju užijete. Zvyknete si na každodenný rituál balenia, kráčania, vybaľovania, jedenia a spania. Uvidíte, ako vám budú robiť dobre tie najjednoduchšie veci. Budete si užívať obyčajnú sprchu a aj obyčajná voda bude mať zrazu inú, lepšiu chuť. Túto cestu pred vami absolvovali milióny pútnikov. Boli medzi nimi chorí, obézni, aj handikepovaní, vyšportovaní, šťastní aj nešťastní. Je fakt, že niektorí pútnici svoju cestu nedokončili zo zdravotných dôvodov. No ak dokážete chodiť, neexistuje dôvod, prečo by ste to nemali zvládnuť aj vy. Aby sme vás povzbudili a dokázali vám, že ak človek po niečom naozaj veľmi túži, tak to aj dokáže, tu je jeden príklad. 

Cesta dvoch priateľov Justina a Patricka. 

Buen Camino!

Ktorú cestu si vybrať?

Výber cesty, na ktorú sa chcete vydať, záleží od viacerých faktorov. V prvom rade je to čas, ktorý chcete ceste venovať, vaša fyzická kondícia  a termín, kedy ju plánujete uskutočniť. 

Historicky je najobľúbenejšou z trás do Santiaga - Camino Frances. Túto cestu ste mohli vidieť aj vo filme „Púť“ (The Way), alebo čítať o nej v rôznych knihách, ako napríklad "Pútnik z Compostely - Mágov denník" od Paula Coelha. Musíte počítať s tým, že najmä počas letných mesiacov je táto trasa preplnená. Na druhej strane, francúzska cesta má najhustejšiu infraštruktúru pre pútnikov (albergue - pútnické ubytovne a miesta na občerstvenie). V ostatných rokoch ožívajú aj menej frekventované trasy, ako sú Camino Portugues Central a Camino Portugues da Costa. Aj tieto trasy sa končia v Santiagu, kde môžete požiadať o pútnické osvedčenie - COMPOSTELA, ktoré je potvrdením o absolvovaní tejto cesty. Medzi ďalšie trasy, ktoré vás dovedú do historického centra mesta Santiago, patria Camino Ingles, Camino del Norte, Camino Primitivo, Via de la Plata a Camino de Invierno.  Camino Finisterre a Muxia je jediná trasa, ktorá začína v Santiagu de Compostela a vedie pútnikov na západ k pobrežiu Atlantického oceánu.

Pri vašej voľbe vám vieme pomôcť a vybrať pre vás tú správnu cestu z našej ponuky. 

Camino Fances pre začiatočníkov

Camino Portugues da Costa

Camino Finisterre a Muxia

Camino Primitivo

Camino de Invierno

Kedy sa vydať na camino?

Vaše rozhodovanie o termíne, kedy na cestu vyraziť, by malo okrem počasia ovplyvniť aj množstvo pútnikov, ktorých budete na vašej ceste stretávať. Najvhodnejším obdobím na absolvovanie cesty z pohľadu počasia, je čas od polovice apríla do polovice novembra. kedy je počasie v severnom Španielsku relatívne stabilné. Počas mesiacov júl a august, okrem množstva pútnikov, musíte počítať aj s horúčavami presahujúcimi  40 °C, čo vám bude putovanie značne sťažovať. V lete je to ale horšie s množstvom pútnikov. Na cestu sa vyroja desaťtisíce ľudí a vaše putovanie sa stane bojom o posteľ. Platí, že tí, čo vyštartujú prví, majú najväčšiu šancu získať lôžko. Musia doraziť na koniec dennej etapy po 20 -25 km okolo poludnia a potom musia čakať v rade pred ubytovňou, ktorú v zásade otvárajú až okolo 15-tej hodiny. Potom vás bude čakať postaviť sa do radu na sprchu, práčku a kuchynku. Samozrejme je možnosť spať aj pod širákom, ale to miestni nevidia veľmi radi. Ponúknu vám miesto v albergue na zemi na vlastnej karimatke. Pri obrovskom počte pútnikov počas leta sa na spanie využívajú telocvične, hasičské stanice a pod. Skúsenejší pútnici sa letným prázdninám vyhýbajú a skôr uprednostňujú skorú jar a neskorú jeseň. Púť sa dá absolvovať aj  počas zimy od neskorej jesene do začiatku jari. V tomto období sú niektoré zariadenia pre pútnikov zatvorené, no aj počet pútnikov sa radikálne zmenší. Skorá jar, je najdaždivejšou časťou roka. Či už putujete z Portugalska alebo smerom z Francúzska, vlhký atlantický vzduch sa v horách Galície zráža a musíte rátať s výdatným dažďom aj počas leta. Ak sa chcete vyhnúť na ceste davom, je lepšie zvoliť si jednu z menej frekventovaných trás.

Putovanie potom bude mať svoje špeciálne spirituálne čaro.  Budete odmenení priestorom na meditáciu a rozjímanie. 

Ako to na camine funguje?

Žltá šípka a mušľa

Vďaka týmto jednoduchým symbolom, s ktorými sa budete stretávať na vašej ceste do Santiaga, nikdy nezablúdite. Celá sieť pútnických ciest je nimi veľmi dobre označená. Okrem tejto "hardware" verzii bezpečnej navigácie, si môžete pre kľud v duši kúpiť aj knižného sprievodcu. Ak nechcete so sebou vláčiť knihy, veľmi praktické sú mobilné aplikácie, ktoré si stiahnete do vášho telefónu. Okrem online a offline máp, disponujú množstvom informácií. Nájdete v nich zaujímavosti o miestach, ktorými budete prechádzať aj prehľadné zoznamy s kontaktmi na  ubytovne, reštaurácie, práčovne, lekárne a podobne. Aplikácií je naozaj požehnane, no sú najčastejšie v angličtine. Inšpirovať sa môžete napríklad na stránke www.wisepilgrim.com.

Credencial del PEREGRINO, La Compostella 

a Certificado de Distancia


Credencial - pas pútnika - bude vaším najdôležitejším dokumentom, na camine. Oprávňuje vás využívať zvýhodnené ceny za ubytovanie  v pútnických ubytovniach. Po jeho predložení môžete získať zľavy do niektorých múzeí, nárok na pilgrims menu - menu pre pútnikov v reštauráciách a v neposlednom rade vám  na základe neho vystavia v pútnickej kancelárii v Santiagu dokument La Compostella. Tento "diplom"  je potvrdením, že ste absolvovali svätojakubskú cestu. Credencial is môžete kúpiť cez internet, alebo priamo na camine v autorizovaných predajných miestach. Väčšinou sú to kostoly a katedrály vo väčších mestách na ceste, alebo vybrané albergue (ubytovne) a cirkevné pútnické úrady. Tam vám dajú do credencialu prvú pečiatku a zapíšu dátum, kedy ste vyrazili na cestu. Zaznamenajú tam aj spôsob, akým putujete.  Od tohto času, budete do Credencialu každý deň zbierať pečiatky v ubytovniach, reštauráciách a kostoloch. Každý deň minimálne jednu a posledných 100 km od Santiaga dve. Pečiatka slúži ako doklad o tom, akú dlhú trasu ste prešli. Pre každého pútnika je Credencial neoceniteľným suvenírom a spomienkou na jeho cestu. Aby ste mali nárok získať La Compostella musíte prejsť pešo minimálne 100 km a na bicykli alebo na koni 200 km. Okrem La Compostella môžete v pútnickej kancelárii v Santiagu požiadať o vydanie dokumentu Certificado de Distancia - potvrdenie o prejdenej vzdialenosti. Podobne ako Compostella, je aj tento dokument vytlačený na pergamene a sú na ňom uvedené údaje o vašej ceste. Miesto a deň, kedy ste vyrazili, názov cesty a vzdialenosť v km, ktorú ste prešli s dátumom vášho príchodu do Santiaga. Na rozdiel od La Compostella sa za tento dokument platia 3 eurá, ale určite stojí za to. Viac informácií o spomínaných dokumentoch nájdete tu: 

Ubytovanie na camine

ALBERGUE MUNICIPAL

Ubytovne pre pútnikov sa na camine nazývajú ALBERGUE. Na všetkých oficiálnych trasách je sieť  ubytovní, ktorá je rozdelená na tri základné kategórie. Prvá základná je sieť ubytovní, ktorých zriaďovateľom je štát, zastúpený regionálnymi a miestnymi úradmi. Sú označené ako MUNICIPAL, v Galícii a v Portugalsku ako XUNTA (čítaj chunta). Ubytovne sú vybavené poschodovými posteľami, sprchami, kuchynkou a miestnosťou alebo priestorom na odkladanie a umývanie topánok. Kuchynky sú v týchto ubytovniach vybavené spotrebičmi, no málokedy tu nájdete kuchynský riad. Je to asi preto, aby štát nenápadným spôsobom podporil súkromný sektor, hlavne reštaurácie. Cena za ubytovanie, vrátane jednorázovej plachty a obliečky na vankúš, je od 8 do 10 € v závislosti od vzdialenosti do Santiaga. Čím ste bližšie, tým je to drahšie. Ubytovne sú častokrát veľkokapacitné, musíte počítať, že na izbe vás môže byť aj 20 osôb. Mnohí pútnici na ich prvej ceste  zažívajú "sociálny šok". Ubytovne sú otvorené aj mimo hlavnej sezóny a počas zimy. Sú vždy vykúrené a vždy je tam aj teplá voda, kým ju neminú vaši spolubývajúci. V albegoch sa nedá rezervovať ubytovanie dopredu.  Kto skôr príde, ten má miesto na posteli. HOSPITALEROS - ľudia, ktorí pracujú v albergoch a starajú sa o pútnikov, majú dokonca právomoc uprednostniť pútnikov, čo prešli v danom dni väčšiu vzdialenosť.

ALBERGUE CIRKEVNÉ a KOMUNITNÉ

Druhov kategóriou sú ubytovne o ktoré sa stará cirkev a rôzne náboženské a iné spolky. Pracujú v nich dobrovoľníci z rôznych krajín, ktorí boli často aj pútnikmi. Nachádzajú sa väčšinou v objektoch kostolov, kláštorov a historických budovách. Podobne ako štátne, aj tieto ubytovne sú často veľkokapacitné a vybavené sprchami a kuchynkou. Tu už ale nájdete aj kuchynský riad. Častokrát sa v týchto albergue podáva aj strava - večera a raňajky. Súčasťou pobytu v tomto type zariadenia býva aj účasť na bohoslužbách, ktoré nie sú povinné. Za ubytovanie sa platí takzvané DONATIVO - dobrovoľný príspevok. O tomto fenoméne čítajte viac v kapitole DONATIVO. V niektorých ubytovniach býva najmä počas zimy problém s teplom. Počas leta je v Portugalsku možné ubytovať sa aj na hasičských staniciach a v rôznych športových kluboch a školských telocvičniach. Vždy sú tam k dispozícii minimálne sprchy. Spí sa na zemi na matracoch a vlastných karimatkách za sumu cca 5 € alebo dobrovoľný príspevok. V týchto ubytovniach, nie je možné si rezervovať ubytovanie.

ALBERGUE SÚKROMNÉ

Za posledné roky sa práve táto kategória ubytovní rozrástla najviac. Vlády v Španielsku a Portugalsku podporujú rozvoj podnikania a regiónov reguláciou počtu štátnych zariadení. Majiteľmi týchto albergov sú domáci, ale aj cudzinci, ktorí poopravovali staré usadlosti, aby sa tu postarali o pútnikov. Ubytovanie v nich je komornejšie, izby so 4 až 10 lôžkami. Objednať si môžete aj samostatné, privátne izby. Je pravidlom, že tieto zariadenia majú aj reštauračnú časť, kde domáci ponúkajú aj stravu. V tejto kategórii nájdete kuchynku len zriedka. Postele sú vybavené obliečkami a častokrát aj osuškou. Za tieto služby si ale priplatíte. Cena za jednu posteľ sa pohybuje od 14 do 20 € a s raňajkami, ktoré sú často neoddeliteľnou súčasťou balíka je to cca 20 až 25 €. Čaká vás tu ale srdečné prijatie. V týchto zariadeniach je možné si ubytovanie rezervovať dopredu. Najmä v lete je to nevyhnutné. Samozrejme do tejto kategórie môžeme rátať aj penzióny, hostely a hotely. Na najvyššom stupni rebríčka ubytovania sú hotely PARADOR NACIONAL, sieť štátnych 5* hotelov s tým najlepším servisom. 

NOC POD ŠIRÁKOM

Tento romantický spôsob nocovania odporúčame najmä počas teplých letných mesiacov. Určite patrí aj k tým najekonomickejším. Majte však na pamäti, že miestni to nevidia veľmi radi. Hlavne v okolí dedín a miest sú pozemky privátne, a preto by ste sa nemali zabudnúť opýtať a požiadať o povolenie. Domáci vám často navrhnú, aby ste si svoj stan, prípadne bivakovacie vrece rozložili u nich v záhrade. Budú za to chcieť cca 5 €, ale na druhej strane budete mať prístup k vode, WC a možno vás ponúknu aj vínom alebo ovocím. V hornatých oblastiach a v Galícii musíte tiež počítať s búrkami a prehánkami z tepla. A tiež s nočným dažďom. Čo ušetríte na peniazoch, to si budete musieť odniesť na chrbte, pretože navlhnutá kempingová výbava je väčšia a ťažšia.

Fenomén DONATIVO

DONATIVO - dobrovoľný príspevok je kapitola sama o sebe. V žiadnom prípade to neznamená, že ak je niečo dobrovoľné, je to hneď zadarmo. Ani to nie je matematické cvičenie, ktoré máte vyriešiť za hospitalera a zrátať počet položiek, čo ste využili, alebo zjedli. Je to vyjadrenie vašich finančných možností  s ohodnotením pohostinnosti a pocitom zodpovednosti za pútnikov, čo na toto miesto prídu na druhý deň. Vlastne rozhodujete o množstve a kvalite stravy a služieb, ktoré dostanú druhí. Neplatíte za to, čo ste dostali vy. Preto by sa mal každý pri položke DONATIVO zamyslieť a rozhodovať sa  o výške príspevku zodpovedne.

Jedlo a nápoje na camine

Reštaurácie, bary, obchody

Čo sa týka jedla sú Španielsko aj Portugalsko zemou zasľúbenou. Počas putovania budete prechádzať rôznymi regiónmi a chtiac- nechtiac spoznávať ich kuchyňu a špeciality. Určite odporúčame všetko ochutnávať. Každý región má svoje typické syry, (queso) polievky (sopa),  sušenú šunku (jamón), skvelé vína aj výbornú kávu.

Jesť a občerstviť sa môžete aj počas cesty v reštauráciách, ktoré sa tu volajú BAR a sú často aj miniobchodom. Sú otvorené spravidla celý deň. Ráno si tu dáte raňajky, hrianky s džemom, džúsom a kávou, na obed polievku alebo zemiakovú omeletu (tortilla), sendviče (bocadillos), prípadne mäsový alebo zeleninový koláč (empanada) . Večer vás tu bude čakať takzvané pilgrims menu za 13 až 20 €, pozostávajúce z troch chodov. Ako predjedlo si môžete vybrať šalát alebo cestoviny, hlavné jedlo je zvyčajne mäsové alebo pizza a dezert na výber jogurt alebo ovocie. K tomu nealko, pivo alebo ½ fľaše domáceho vína. Ceny sú tu veľmi prijateľné, v mestách samozrejme vyššie ako na vidieku, ale porovnateľné s tými našimi.

Ak plánujete stravovať sa sami, nezabudnite, že obchody (dokonca aj niektoré reštaurácie) v týchto krajinách sú v nedeľu zatvorené. Špecifikom týchto krajín je aj dodržiavanie siesty v čase 14.00 - 16.30 hod. Reštaurácie aj obchody sú v tomto čase zatvorené. Potom sú však otvorené dlho do noci.

Putovanie na bicykli

CAMINO NA BICYKLI

Obľúbený spôsob, ako absolvovať cestu do Santiaga je aj na bicykli. Vzhľadom na to, že takýto nápad ročne dostane bezmála 20 000 cyklistov, musela sa tomu prispôsobiť aj miestna infraštruktúra a poskytované služby. Aby ste získali v Santiagu La COMPOSTELLA musíte prejsť na bicykli minimálne 200 km. Trasa pre cyklistov nie je na 100 % zhodná s tou pre peších pútnikov. Cyklisti využívajú, najmä v horských oblastiach, miestnu sieť ciest. Väčšinou sú to cesty na vidieku, cesty nižšej triedy, a teda aj s menšou premávkou. V mestách a úsekoch, ktoré vedú napríklad popri diaľniciach, sú vybudované široké a hladké chodníky, určené pre peších aj cyklopútnikov. Berte prosím ale na vedomie bezpečnosť. Mnohí pútnici počas cesty počúvajú hudbu cez sluchátka a rýchlo sa blížiaci bicykel za ich chrbtom si nemusia všimnúť a môže dôjsť k zrážke. Doporučujeme zakúpiť si špeciálne cyklistické bedekre a aplikácie, v ktorých nájdete presné trasy aj adresy ubytovní, ktoré poskytujú služby pre cyklistov, ako je parkovanie bicyklov, nabíjacie stanice a samozrejme servis a opravy. Dobrou správou je, že na camine vznikli aj spoločnosti, ktoré bicykle prenajímajú, a tým vám odpadáva problém, ako váš bicykel dostať späť domov. Španielska pošta na zvyšujúci sa počet cyklistov zareagovala novou službou a váš bicykel môžete zo Santiaga poslať balíkom už od 45 €.

Služby pre pútnikov

Pranie a práčovne

Na cestu dlhú aj niekoľko týždňov sa nedokážete zbaliť tak, aby ste mali stále dosť čistého šatstva. Preto väčšina albergov disponuje práčkou a sušičkou na prádlo. Táto služba je pochopiteľne spoplatnená. Je to približne 4 - 6 € za pranie a tiež 4 - 6 € za sušenie, ktoré je hlavne mimo letnej sezóny a cez zimu nevyhnutné. V cene je zvyčajne zarátaný aj prací prostriedok. Odporúčame si ale do batožiny pribaliť aj prostriedok na ručné pranie. Ten využijete najmä počas leta. V kúpeľniach je pranie zakázané, ale  každý Albergue je vybavený špeciálnym umývadlom na pranie prádla a čistenie zablatených topánok. V súkromných ubytovniach, penziónoch a hoteloch vám túto službu zabezpečí personál v sume od 8 do 10 €. Vo väčších mestách nájdete aj verejné práčovne v porovnateľných cenách. Časom zistíte, že množstvo vášho prádla je na jednu várku prania málo a budete prať spoločne s vašimi súputníkmi a náklady za pranie si deliť. To ale tiež potrebuje prekonať určité predsudky, ktoré si mnohí prinesú z domu.

Preprava batožiny 

Dnes už je táto služba štandardom na väčšine trás. Slúži hlavne pre starších a chorých pútnikov. Tiež ju viete využiť, keď vaša kondícia nie je úplne 100 %, máte otlaky, alebo vás rozboleli kĺby, či sa zhoršilo počasie a nechcete mať na chrbte premočený ťažký batoh. Služba funguje veľmi jednoducho. V albergue, kde ste spali, si od miestneho hospitalera vypýtate obálku od prepravnej spoločnosti. Na nej nájdete presný návod, ako na to. Vypíšete na ňu vaše identifikačné údaje aj s telefónnym číslom a uvediete názov albergue, kde plánujete v tento deň prespať. Do obálky vložíte požadovanú sumu za prepravu 4 až 8 €, zalepíte ju a pomocou priloženej gumičky ju upevníte na vašu batožinu. Hospitalero zavolá do prepravnej spoločnosti, že má objednávku. Viac sa nestaráte. v priebehu dňa vašu batožinu prevezú a vyložia na mieste určenia, kde vás bude čakať.

TAXI a DOPRAVA na Camino de Santiago

Stanú sa aj situácie, kedy sa vám na púti niečo prihodí a nebudete môcť dennú etapu dokončiť. Môže to byť úraz, zlé počasie, alebo len únava. Vtedy dobre padne služba TAXI, ktorá po vás príde na dohodnuté miesto, vyzdvihne vás a odvezie do pôvodného cieľa. Túto službu väčšinou poskytujú majitelia súkromných ubytovní. Kontakt na TAXI nájdete v každom albergue, reštauráciách na ceste, aj na rôznych pútačoch a stĺpoch popri ceste a na križovatkách.  Ceny sú rôzne, ale porovnateľné s cenami za TAXI u nás. Doporučujeme sa na cene za odvoz dohodnúť už pri objednávke. 

Trasy camina z veľkej časti vedú cez vidiek a voľnou prírodou. Preto je verejná doprava dostupná najmä vo väčších dedinách a mestách. Najlepšie spravíte, keď sa na verejnú dopravu opýtate miestnych. Tí vám poradia. V Portugalsku, a na niektorých miestach aj v Španielsku, nie sú označené zastávky a bez rady domácich, nebudete vedieť, kedy a odkiaľ autobusy odchádzajú. Najviac informácií získate samozrejme v miestnej "krčme" :-) 

Dôležitý je aj spôsob, ako sa na camino a z camina dostanete. Z našich končín neexistuje priamy let zo Santiaga, a preto budete musieť prestupovať cestou domov, najčastejšie v Madride, alebo v Barcelone. S veľkou pravdepodobnosťou v týchto mestách budete vašu cestu aj začínať. Prikladáme aj link, na vlaky a autobusy, ktoré vás dopravia do miesta vášho štartu.

Ako sa zbaliť na camino

Ako a čo si zabaliť na camino, je jednou z najčastejších otázok, na ktoré sa pýtate. Hneď na úvod treba povedať, že o tom, čo budete potrebovať a potom to vláčiť na vlastnom chrbte, rozhodujete len vy a váš pocit istoty. Čím budete mať väčšiu istotu, že vám nebude nič chýbať, tým to bude pre vás ťažšie a to doslovne. Pri mojich cestách som stretol mnoho pútnikov, ktorý sa lúčili so svojím drahým a značkovým outdoorovým vybavením. Nechávali ho v albergoch, či na odpočívadlách popri ceste. Už viac neboli ochotní nosiť ho ako nepotrebnú záťaž. Osobne som už tiež posielal zo Španielska 3 kg balík s "prepotrebnou" výbavou. Dnes sa pri balení rozhodujem celkom inak, ako keď som vyrážal na svoju prvú cestu. Do úvahy beriem ročné obdobie, dĺžku denných etáp, druh zvolenej cesty, množstvo a veľkosť miest na nej. Vo všeobecnosti platí, že toho čo potrebujete mať, je skutočne málo a v prípade núdze sa dá skoro všetko kúpiť cestou. Na čo by ste sa mali sústrediť, je funkčnosť vašej výbavy. Nemám teraz na mysli veľkosť a cenu značky, ale vlastnosti obuvi, oblečenia, ruksaku a spacieho vaku. Pokúsme sa teda výbavu rozmeniť na drobné.

Topánky

Vyskúšal som rôzne druhy značkovej obuvi. Z mojich skúseností výber vysokej alebo nízkej verzie je veľmi individuálny a mali by ste sa rozhodovať na základe trasy. Na portugalskú cestu, kde je cca 40 % spevnených asfaltových a dláždených ciest, bude lepšia nízka - členková obuv, no v hornatých oblastiach je bezpečnejšia vysoká. Doporučujem vám vybrať si tie, ktoré sú vám pohodlnejšie a hlavne ich máte rozchodené. Pri každodennom putovaní vám totiž budú nohy opúchať a môžu sa vám dočasne zväčšiť aj o celé číslo! Uprednostnil by som topánky, ktoré "dýchajú" a sú z materiálov, ktoré rýchlo schnú. Je veľká pravdepodobnosť, že počas putovania zmoknete a robustné kožené topánky síce premočíte neskôr, ale o to dlhšie sa budú sušiť. Na jednej zimnej púti som mal zlé počasie viac ako týždeň a moje kožené "nepremokavé" topánky sa premočili a ja som ich nedokázal vysušiť skoro mesiac. Veľkým pomocníkom pri sušení sú "periódico viejo" - staré noviny. Tie dokážu vysať vlhkosť, ale musíte ich mať dosť a pravidelne ich meniť. Čo sa týka podrážky, vyberajte si tvrdšiu. Po 20 km budete cítiť každý kamienok. Väčšina značkových topánok je dimenzovaná na 1000 km. Budete prekvapení, čo sa s nimi stane, keď v nich prejdete krížom celé Španielsko.

Ruksak

Na trhu ich je množstvo a je ťažko vybrať jeden konkrétny druh alebo značku. Ruksak vám musí sadnúť, podobne ako topánky. Budete ho mať na chrbte celé hodiny a v každom počasí. Preto by mal mať funkciu odvetrania chrbtovej časti, bedrovú opierku a pás. najväčšia ťarcha vášho nákladu by sa mala opierať práve o bedrá, a nie visieť na pleciach. Popruhy by mali byť tiež nastaviteľné, s upínaním na prsiach, aby bol ruksak o vaše telo pevne upevnený a neodieral vás. Mal by byť z nepremokavého materiálu a určite by ste mali myslieť aj na vodeodolný vrchný obal, ktorý použijete v prípade dažďa. Ten tiež bude ochraňovať vašu batožinu, napríklad pri preprave lietadlom. Veľký dôraz by ste mali klásť na jeho hmotnosť. K nej sa bude pripočítavať každá vec, ktorú do neho vložíte. Vrecká po bokoch a na bedrovom páse sú výborné na prepravu drobných vecí, ktoré chcete mať počas cesty po ruke. Mali by ste tam mať pončo do dažďa, nádobu s vodou, telefón, fotoaparát a podobne. Moderné ruksaky disponujú aj vnútorným priestorom pre vak na vodu. Súčasťou mojej batožiny je vždy mini ruksak, ktorý používam na zabalenie príručnej batožiny do lietadla, a na nákupy, či prenos čistých a suchých vecí do sprchy. (https://www.decathlon.sk/C-43155-batohy-na-turistiku)

Oblečenie

Vetrovka - podľa môjho názoru je z oblečenia najdôležitejšia. Mala by to byť technická bunda s vysokým vodným stĺpcom,  kvôli nepremokavosti a s membránou pre jej priedušnosť. Tu by som naozaj nešetril. Najmä v neskorej jeseni, v zimných aj jarných mesiacoch sú v horách Galície časté zrážky. Počas zimy tu sneží, aj mrzne. Vaša vetrovka vás musí ochrániť pred dažďom aj vetrom. Tepelný komfort vám zabezpečia spodné vrstvy oblečenia. Ak nebude vetrovka dostatočne priedušná, budete sa v nej pri chôdzi potiť a v konečnom dôsledku vám bude zima. Aj počas leta má dobrá vetrovka svoj význam, najmä keď sa náhle zmení počasie a rozfúka sa.  V zime a chladných mesiacoch, si do batožiny pribaľujem aj páperovú bundu alebo vestu. 

Spodná vrstva oblečenia - tu platí, že je lepšie mať na sebe viac tenkých vrstiev. Ich oblečením, alebo vyzlečením, viete regulovať vašu tepelnú pohodu. Hrúbka a materiál, z ktorého sú vyrobené, tiež ovplyvňujú pohodlie nosenia aj dobu sušenia. Osobne nerád používam populárne technické oblečenie z umelých vlákien. Je síce veľmi ľahké, dobre odvádza pot a rýchlo schne, no treba spomenúť, že v ňom pútnikov po celodennom putovaní aj "pekne" cítiť. Ja používam textílie z merino vlny. Vlna je antibakteriálna a hreje aj keď je mokrá. Trochu dlhšie schne, a preto je lepšie mať viac tenkých vrstiev, tie vyschnú rýchlejšie. V mojom batohu sú dve tričká s krátkym rukávom, tenké a hrubé tričko s dlhým rukávom a mikina na zips všetko z merino vlny. Spodné prádlo, počas chladnejších mesiacov dlhé spodky a tri páry ponožiek, sú tiež z merino vlny. 

Nohavice - na putovanie sú ideálne s odopínateľnou spodnou časťou a tak máte so sebou hneď dlhé aj krátke nohavice.  Ja nosievam so sebou dvoje, aby som mal jedny na prezlečenie. Pútnici a najmä pútničky na tento účel radi používajú aj športové elastické nohavice. Tie sa dajú použiť aj na spanie, ak je v ubytovni zima. 

Pre každý prípad je dobré mať zabalenú aj teplú čiapku, šatku alebo buff, rukavice, šiltovku a slnečné okuliare.

Viac inšpirácií v slušnej kvalite a za prijateľnú sumu nájdete ja na stránke https://www.decathlon.sk/ 

Spokojný spánok

Spací vak - môže byť najobjemnejšia a najťažšia súčasť vašej výbavy. Roky som so sebou vláčil spací vak s hmotnosťou cca 2 kg a rozmermi Ø25 x 30 cm a s tepelným komfortom 10 °C, ktorý mi zabral približne ⅓ objemu ruksaku. Dnes používam páperový s hmotnosťou len 695 g  a rozmerom Ø13 x 20  cm, a  pritom rovnakým tepelným komfortom. Tepelný komfort je údaj, ktorý nájdete na každom spacom vaku. V prípade, že budete nocovať v pútnických ubytovniach, hodnota 10 °C je úplne postačujúca aj v zimných mesiacoch. Počas leta sa nájdu dokonca aj takí pútnici, ktorí nemajú vlastný spací vak a využívajú deky a prikrývky, ponúkané v niektorých ubytovniach. Nedá sa ale nato spoliehať, nie sú úplne vo všetkých. 

Karimatka a hamak - ak plánujete spať pod širákom, je dobré pribaliť si karimatku, bivakovacie vrece alebo hamak (sieť na spanie). Ďalšou nevyhnutnou výbavou pre spokojný spánok, sú štople do uší a maska na oči pre svetloplachých.

Ďalšia výbava

Pončo do dažďa - nikomu to neželám, ale vyskúša si ho takmer každý. Keď si ho budete vyberať, kúpte si také, aby sa pod neho zmestil aj váš ruksak. 

Trekingové palice - nie sú nevyhnutné, ale ja ich odporúčam. Pomôžu preniesť záťaž z ramien a sú výbornými pomocníkmi, najmä pri zostupoch zo strmých svahov Pyrenejských a Galícijských vrchov. Keď si ich budete vyberať, uprednostnite trojdielne, tie sú skladnejšie pri preprave lietadlom. Palice musia byť buď v ruksaku, alebo oň pevne pripevnené a poslať sa dajú len ako súčasť podpalubnej batožiny.

Baterka - ideálne je LED čelové svetlo aj s funkciou červeného svetla. To budete používať neskoro večer a skoro ráno v spoločných spálňach, aby ste neosvetľovali spiacich spolupútnikov. V ubytovniach sa štandardne zhasína svetlo o 22.00 hod.  

Nádoba na vodu - počas putovania nesmiete zabudnú piť dostatok tekutín. Neznamená to ale, že by ste so sebou mali vláčiť 3 litre vody. To znamená o 3 kg tažší náklad. Bude vám stačiť ľahká plastová alebo hliníková fľaša s objemom 0,75 l alebo 1 l. Popri ceste je veľa možností, kde si fľašu doplníte. Buď sú to studničky, verejné vodovody, či reštaurácie. Pitia vody z verejných zdrojov sa nemusíte báť, vodu z nich pravidelne kontrolujú. Počas cesty je len pár miest, kde je prístup k vode obmedzený. Miestny vás na to ale upozornia a vy si môžete vodu dokúpiť v jednorazovej fľaši.  

Kuchynská výbava - je dobré mať vo výbave plechový hrnček, turistickú lyžicu, vreckový nožík s otváračom na konzervy a s vývrtkou. 

Lekárnička - súčasťou výbavy každého pútnika by mala byť aj základná lekárnička. Mala by obsahovať obväz, sadu náplastí na otlaky, dezinfekčný prostriedok, lieky proti bolesti a horúčke, pre citlivejšie žalúdky aj lieky na zažívacie problémy. Tí, čo dlhodobo užívajú nejaké lieky, by si ich mali zabaliť dostatočné množstvo aj s rezervou. Ja mám v lekárničke aj bandáž na členok a na koleno. Osobne som ich nikdy nepoužil, ale vždy sa nájde niekto, komu ich požičiam :-) Odporúčam zobrať so sebou aj kombináciu vitamínov a minerálov, nakoľko ich počas putovania vypotíte a potrebujete ich doplniť. Správnym pomerom sa môžete vyhnúť svalovej horúčke a kŕčom v lýtkach. O ich použití sa poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom. Účinným pomocníkom na regeneráciu sú aj masážne oleje a krémy.

Hygienická výbava - najväčšiu chybu robia tí, čo sa chcú zbaliť na mesiac a potom vláčia liter šampónov a sprchovacích gélov. Všade po ceste sa dajú kúpiť cestovné miniatúry, ktoré sú ľahšie a menšie. Dobre je mať aj malé balenie pleťového a opaľovacieho krému, repelent proti komárom a tea tree olej na dezinfekciu po uštipnutí. Ďalej základné veci ako sú zubná kefka, zubná pasta, balzam na pery a cestovný prípravok na pranie so 4 m  šnúrou na sušenie.

Uterák a osuška - určite doporučujem tie rýchloschnúce, ktoré kúpite v každom športovom obchode. 

Chcete sa o Life coachingu a putovaní dozvedieť viac?

Kontaktujte nás mailom alebo telefonicky.